Nina Lah
ZD Slovenj Gradec, Slovenj Gradec, Slovenija
Mojca Glušič
Služba za radiologijo, Pediatrična klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Orjana Velikonja
Klinični oddelek za otroško hematologijo in onkologijo, Pediatrična klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Jana Lozar Krivec
Klinični oddelek za neonatologijo, Pediatrična klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Izvleček
Hemangiomi so benigni žilni tumorji, ki se običajno pojavljajo v obdobju dojenčka, najpogosteje na koži, lahko pa tudi visceralno, predvsem v jetrih. V zadnjem desetletju sta se zaradi boljšega patohistološkega in genetskega znanja o hemangiomih poimenovanje in razdelitev sprememb poenotila, čemur sta sledila tudi izboljšanje obravnave in uvedba novih načinov zdravljenja.
V prispevku opisujemo jetrne hemangiome, tj. infantilni hemangiom jeter in kongenitalni hemangiom jeter, ki se razlikujeta glede na klinični potek, zaplete in obravnavo. Točna diagnoza in poznavanje poteka bolezni sta pomembna, saj lahko spremembe v redkih primerih povzročajo klinično pomembne težave, ki zahtevajo ustrezno ukrepanje. V literaturi obstajajo opisi učinkovitega zdravljenja jetrnih hemangiomov s propranololom.
Na Kliničnem oddelku za neonatologijo Pediatrične klinike Ljubljana smo v desetletnem obdobju obravnavali 15 novorojenčkov s to diagnozo. Štirje novorojenčki so bili zdravljeni s propranololom; pri treh so po uvedbi zdravljenja klinične težave izzvenele, pri vseh štirih pa je prišlo do postopnega umika hemangioma.
Ključne besede: hemangiom, jetra, propranolol, zdravljenje, CEUS