Neonatalna pediatrija

Tretja številka letnika 2024 je posvečena 70. obletnici neonatologije na Pediatrični kliniki v Ljubljani

  • 23 oktober 2024
  • Avtor: Primož
  • Število ogledov: 262
  • 0 Komentarji

Uvodnik je pripravila prof. dr. Darja Paro Panjan, dr. med., ki ji je tokratna številka namenjena.

Tokratna izdaja revije Slovenska pediatrija je posvečena 70. obletnici neonatologije na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana. Stroka, ki pod tem imenom v svetu nastopa od začetka 60. let prejšnjega stoletja, se je znotraj Pediatrične klinike izobliko-vala leta 1953. Oddelek, ki ga je leta 1954 opremil UNICEF, je postal prvi regionalni center za obravnavo nedonošenčkov v tedanji državi. Z vpetostjo v mednarodni prostor je kasneje opravljal funkcijo demonstracijskega centra za izobraževanje različnih profilov medicinskega osebja. Funkcionalno pove-zovanje z drugimi strokami Pediatrične klinike, laboratoriji in inštituti Univerzitetnega kliničnega centra in Medicinske fakultete, vsemi slovenskimi porodnišnicami, predvsem pa organiziranje prvega strokovnega prevoza novorojencev iz vseh slovenskih porodnišnic »k sebi« leta 1976, so prispevali k uvajanju in uveljavljanju enotne neonatalne doktrine v slo-venskem prostoru.
Obravnava bolnega novorojenčka po eni strani zahteva viso-ko tehnološko podporo za vzdrževanje fizioloških funkcij, po drugi strani pa širok nabor raznovrstnih subspecialnih znanj in izkušenj. Klinični oddelek za neonatologijo zato z naglim razvojem intenzivne terapije in posebej po vselitvi v nove prostore Pediatrične klinike leta 2009 razvija dejavnosti, ki podpirajo osnovne življenjske funkcije novorojencev, ob tem pa usmerja obravnavo na subspecialna področja znot-raj neonatologije. 

V tej številki revije o so predstavljena nekatera področja, ki so jih sodelavke in sodelavci učinkovito razvijali v zadnjih letih. Nekatera imajo temelje v aktivnostih predhodnikov, ki so začeli oblikovati oddelek, druga pa so vzniknila v zadnjem desetletju. Pri slednjih velja posebej omeniti razvoj klinič-ne farmakologije, ki pomaga iskati odgovore na vprašanja o načinih zdravljenja v povezavi s fiziološkimi posebnostmi novorojenčka, dejavnosti,  povezane s proučevanjem vpli-va prenatalnih in perinatalnih dejavnikov na zdravje kosti v odrasli dobi,  ter raziskovanje pomena obvladovanja boleči-ne in stresa pri novorojenčkih.

Prispevek s področja neonatalne hematologije opisuje neka-tera nova spoznanja o diagnostičnih in terapevtskih pristopih ter odslikava aktivnosti oddelka, ki so povezane z vključeva-njem v mednarodne raziskave. Področje je tesno povezano z bogatim izročilom oddelka na področju hiperbilirubinemije. Fototerapijo je leta 1972  uvedla  v obravnavo novorojenčkov prim. Marija Bren Erjavec, dr. med.,  skoraj takoj po odkri-tju v razvitem svetu. Raziskovanje o delovanju bilirubina na celične membrane, ki ga je utemeljil dr. Borut Bratanič, dr. med.,  in sedanje raziskovanje o etiologiji hiperbilirubinemi-je zrcalijo nadvse pomembne tako klinične kot raziskovalne aktivnosti Oddelka na področju  te pogoste problematike v neonatologiji. 
Pomembno poglavje v neonatologiji so okužbe in vnetni odziv novorojenčka. Čeprav sodobna prenatalna in perina-talna oskrba omogočata preživetje tudi najbolj nezrelim in bolnim novorojenčkom, ostaja to področje še vedno tako klinični kot raziskovalni izziv, s katerim se je v preteklosti največ ukvarjala prim. Marjeta Sever, dr. med. V sedanjem času se na tem področju vse bolj v ospredje umešča pomen upoštevanja nezrelosti imunskega odziva pri novorojenč-kih. Ne kaže pa se le v uspešnosti zdravljenja, temveč igra pomembno vlogo pri izražanju klinične slike v neonatalnem obdobju in v kasnejšem življenju. V tej monografski številki revije je poseben prispevek posvečen najpogostejši prirojeni okužbi – okužbi z virusom citomegalije, s čimer se nadaljuje raziskovalno delo prof. dr. Zore Konjajev, dr. med. To podro-čje zelo nazorno odslikava razvoj medicine skozi desetletja: medtem ko so se v preteklosti ukvarjali s proučevanjem kli-nične slike in z njo povezanimi možnostmi diagnosticiranja, so danes v središču zanimanja možnosti univerzalnega pre-sejanja z namenom zgodnjega odkrivanja in obravnave oku-ženih novorojenčkov, ki so ob rojstvu še brez simptomov. 

Na Kliničnem oddelku za neonatologijo pa je najdaljša tra-dicija raziskovanja na področju neonatalne nevrologije. Rezultati raziskav o pomenu posameznih kliničnih znakov v povezavi z napredkom slikovnih, funkcionalnih in genet-skih diagnostičnih postopkov opazno odmevajo v mednaro-dni strokovni javnosti in narekujejo uvajanje dobrih kliničnih praks v delo na oddelku.  Neonatalna oskrba, ki se osredinja na možgane (angl. brain focused care), predstavlja močan steber naše stroke, ki s povezovanjem s strokovnjaki različ-nih bazičnih in kliničnih znanosti z optimizmom zre v priho-dnost t. i. personaliziranega zdravljenja.  

Prispevki v tej monografski publikaciji, s katerimi želi-mo počastiti visoki jubilej oddelka, pa zrcalijo le del naših aktivnosti. Poudarki o pomenu razumevanja fizioloških posebnosti novorojenčka, predstavitev novejših spoznanj pri pogostejših boleznih in iskanje poti do sožitja med bol-nim novorojenčkom in njegovimi starši so spodbudni odraz pomena čvrstih temeljev preteklosti; z uvajanjem novih teh-noloških zmogljivosti in spoznanj s področja bazičnih zna-nosti ter nato z uvajanjem novih metod diagnosticiranja in zdravljenja, pa tlakujemo spodbudno pot v prihodnost.

Tiskaj
Značke:

Ime:
E-pošta:
Zadeva:
Sporočilo:
x